Suat GÜLSEN - Bir Edebiyat Çinari: Tecdeli Yazar Lütfi Gülsen


gulsen.suat@gmail.com
Sizlere Tecdeli bir yazarimizi tanitmak istiyorum. Tecde de dogup büyümüs ancak görevi geregi uzun yillar Malatya disinda kalmis oldugu için simdiki kusak onu pek tanimiyor olabilir. Lütfi GÜLSEN 1924 yilinda dogdu. Mikdat Gülsen’in 7 evladindan hayatta olan en küçük ogludur. Çocuklugu, gençligi, liseyi bitirinceye kadar Tecde’ de geçti. 1950 yilinda Ankara Gazi Egitim Enstitüsü Edebiyat bölümünden mezun oldu.

Mus, Erzurum, Mesudiye, Hekimhan, Dogansehir, Malatya, Izmir gibi yurdun çesitli yerlerinde ve Kibris’ta, edebiyat ögretmenligi, idarecilik, müdürlük yaptiktan sonra, 1983’te emekliye ayrildi. Iki kizi ve dört torunu olan yazar halen Izmir’de yasamaktadir.

Kaynak, Istanbul Sanat Edebiyat, Adim, Yeni Duruluk, Ana, Çali, Kibris’ta çikan Besparmak, Çevre, Uyari dergilerinde, çesitli antolojilerde siirleri, öyküleri yayimlandi.

Ana dergisinin düzenledigi yarismada, “Ögretmenin Türküsü”  isimli siiri ile Ordu Mesudiye gazetesinin düzenledigi yarismada da “Kurultayin Onuncu Yili Destani” isimli siiri ödül aldi.

Siirlerini “Sevgi Dolu Yüregim” isimli kitapta topladi.Malatya’nin milli futbol hakemlerinden olan ve 1989 yilinda Konya’ya maç yönetmeye giderken elim bir trafik kazasi sonucu hayatini kaybeden, yegeni Nihat GÜLSEN anisina yazdigi “Ve Maç Bitti” isimli öykü kitabi Mevlüt Kaplan Edebiyat ödülü birincisi olmustur. (2001)

“Küçük Arkadasim” isimli çocuk romani basilmaya deger bulunmustur. (2002). “Hep Özledim O Kokunu Anne” isimli Öykü kitabi ödül almistir.Öykülerinin birçogunda Tecde’ de çocukken yasadigi olaylara yer veren yazarin son çikan “Taklaci Güvercinim” isimli öykü kitabinda, Tecdeli berber Burhan Gülsen’in güvercinleri konu almistir. 40’in üzerinde çocuk romani ve öykü kitabi vardir.

Il il dolasip, bagli oldugu yayinevinin ilkögretim okullarinda düzenledigi söylesi ve imza günlerine katilarak, çocuklara okuma sevgisini kazandirmaya çalisan yazarin kitaplari hakkinda, www. kulturkitapsarayi.com sitesinde daha genis bilgiler edinebilirsiniz.

Asagida yazarin ödül töreni, söylesi, imza günü ve kitaplarindan bazilarinin resimleri bulunmaktadir:


Bu Yazı Şimdiye Kadar 12806 Kez Okundu.

Yazarlar

Mustafa TERCAN

CAMILERIN DEGISMEYEN MÜDAVIMLERI

Yazıyı Oku...

Ali YIGIT

KÖYLÜ PAZARI KURULSUN

Yazıyı Oku...

Esengül AKYOL

O KIM?

Yazıyı Oku...

Haydar SAHIN

DARBE

Yazıyı Oku...

Suat GÜLSEN

Malatya'li imam SEKER Hoca

Yazıyı Oku...

Metin CAN

BIREYSEL KURTULUSUN SIFRELERI

Yazıyı Oku...

Ramazan ASLAN

YALNIZCA ALLAH IÇIN SEVMEK

Yazıyı Oku...

Muhammet KARACAN

“ÖGRETME”NIN USTALARINA ITHAFEN

Yazıyı Oku...

Hakki YIGIT

NÖBET YENI BASLIYOR

Yazıyı Oku...

Son Kültürel Yazılar

Reklam

 
 
 
Künye | Yazar Girişi | Yönetici Girişi
© Copyright 2005 - 2011 MalatyaTecde.Net All Rights Reserved
Web Tasarım : Korhan ÖZBEK