Suat GÜLŞEN - Bir Edebiyat Çınarı: Tecdeli Yazar Lütfi Gülşen


gulsen.suat@gmail.com
Sizlere Tecdeli bir yazarımızı tanıtmak istiyorum. Tecde de doğup büyümüş ancak görevi gereği uzun yıllar Malatya dışında kalmış olduğu için şimdiki kuşak onu pek tanımıyor olabilir. Lütfi GÜLŞEN 1924 yılında doğdu. Mıkdat Gülşen’in 7 evladından hayatta olan en küçük oğludur. Çocukluğu, gençliği, liseyi bitirinceye kadar Tecde’ de geçti. 1950 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat bölümünden mezun oldu.

Muş, Erzurum, Mesudiye, Hekimhan, Doğanşehir, Malatya, İzmir gibi yurdun çeşitli yerlerinde ve Kıbrıs’ta, edebiyat öğretmenliği, idarecilik, müdürlük yaptıktan sonra, 1983’te emekliye ayrıldı. İki kızı ve dört torunu olan yazar halen İzmir’de yaşamaktadır.

Kaynak, İstanbul Sanat Edebiyat, Adım, Yeni Duruluk, Ana, Çalı, Kıbrıs’ta çıkan Beşparmak, Çevre, Uyarı dergilerinde, çeşitli antolojilerde şiirleri, öyküleri yayımlandı.

Ana dergisinin düzenlediği yarışmada, “Öğretmenin Türküsü”  isimli şiiri ile Ordu Mesudiye gazetesinin düzenlediği yarışmada da “Kurultayın Onuncu Yılı Destanı” isimli şiiri ödül aldı.

Şiirlerini “Sevgi Dolu Yüreğim” isimli kitapta topladı.Malatya’nın milli futbol hakemlerinden olan ve 1989 yılında Konya’ya maç yönetmeye giderken elim bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden, yeğeni Nihat GÜLŞEN anısına yazdığı “Ve Maç Bitti” isimli öykü kitabı Mevlüt Kaplan Edebiyat ödülü birincisi olmuştur. (2001)

“Küçük Arkadaşım” isimli çocuk romanı basılmaya değer bulunmuştur. (2002). “Hep Özledim O Kokunu Anne” isimli Öykü kitabı ödül almıştır.Öykülerinin birçoğunda Tecde’ de çocukken yaşadığı olaylara yer veren yazarın son çıkan “Taklacı Güvercinim” isimli öykü kitabında, Tecdeli berber Burhan Gülşen’in güvercinleri konu almıştır. 40’ın üzerinde çocuk romanı ve öykü kitabı vardır.

İl il dolaşıp, bağlı olduğu yayınevinin ilköğretim okullarında düzenlediği söyleşi ve imza günlerine katılarak, çocuklara okuma sevgisini kazandırmaya çalışan yazarın kitapları hakkında, www. kulturkitapsarayi.com sitesinde daha geniş bilgiler edinebilirsiniz.

Aşağıda yazarın ödül töreni, söyleşi, imza günü ve kitaplarından bazılarının resimleri bulunmaktadır:


Bu Yazı Şimdiye Kadar 13624 Kez Okundu.

Yazarlar

Mustafa TERCAN

CAMİLERİN DEĞİŞMEYEN MÜDAVİMLERİ

Yazıyı Oku...

Ali YİĞİT

MALATYA'YA ULU CAMİ

Yazıyı Oku...

Esengül AKYOL

O KİM?

Yazıyı Oku...

Haydar ŞAHİN

DARBE

Yazıyı Oku...

Suat GÜLŞEN

KERNEĞİN SUYUNUN AKIŞI GÜZEL

Yazıyı Oku...

Metin CAN

BİREYSEL KURTULUŞUN ŞİFRELERİ

Yazıyı Oku...

Ramazan ASLAN

UYANIŞ

Yazıyı Oku...

Muhammet KARACAN

ZAMANE HANIMLARI

Yazıyı Oku...

Son Kültürel Yazılar

Reklam

 
 
 
Künye | Yazar Girişi | Yönetici Girişi
© Copyright 2005 - 2011 MalatyaTecde.Net All Rights Reserved
Web Tasarım : Korhan ÖZBEK